Novinky

Sandyho vesmírná kolonizace

Hyperspace-featured

Sandy Petersen. To jméno je pojem, ne že ne. Herní designer, který se podílel i na legendárním Doomu. Kromě videoher ale tvořil i hry na hrdiny a v posledních letech se hodně pustil do deskovek. A ke svému nejnovějšímu počinu, hře Hyperspace, právě spustil kampaň na Kickstarteru.

Hyperspace je vesmírná strategie pro čtyři hráče (rozšíření přidá další dva), kde každý hraje za jinou civilizaci a snaží se ovládnout hvězdnou soustavu. K vítězství vede několik cest skrze různou převahu: vojenskou, technickou nebo strategickou. Jednotlivé rasy se od sebe liší a tudíž nabízí trochu jiný přístup k hraní a tady se naplno projevuje Petersenova silná stránka: kreativita. Mimozemské civilizace nejsou žádní uhlazení roboti, ale nechutní emzáci, oslizlí, pavoukovití, zubatí, tykadlovití, no prostě zergové a xenos na tisíc a jeden způsob.

 

Pokud vám Hyperspace připomíná Twilight Imperium, jste opravdu hodně blízko. A fakt, že jsem čtvrtou edici TI koupil před pár týdny, je pro mě hlavní důvod, proč tuhle kampaň asi přeskočim, jakkoliv mám jinak Petersenovy věci rád. Třeba jednu z předchozích deskovek Planet Apocalypse jsem vloni backnul a zpětně trochu lituju, že jsem šel jenom do základního balíčku bez rozšíření. Nevadí.

Oproti TI ale Hyperspace nabízí svižnější hratelnost, zaprvé se hráči obejdou bez upkeep fáze (to jsem zvědavý, jak to bude fungovat), zadruhé časově hra vychází na zhruba dvacet minut za každého hráče, což je třetinová, možná dokonce čtvrtinová herní doba oproti TI.

Z kampaně jsem trochu rozpačitý. Na jednu stranu začíná na sympatické ceně, základní krabice je za 70 dolarů, na druhou stranu ale neobsahuje žádné stretch goals (zatím, to se může změnit) a má až moc obsahu na dokupování okolo, hlavně ty další civilizace zabolí. Což ale lidem evidentně nevadí, tenhle text píšu pár hodin po startu kampaně a už je vybráno. Sandy Petersen je prostě jméno, které táhne. A garantuje zábavu. Já ale zůstanu u Twilight Imperium.

Kampaň můžete sledovat zde: https://www.kickstarter.com/projects/petersengames/hyperspace

 

admin
written by: admin