První dojmy

Siege Storm: Tak trochu Heroes of Magic the Gathering

IMG_0330

Přišla mi další hra, kterou jsem backnul na Kickstarteru. Nejprve se mi moc nechtělo, protože jsem si říkal: „Co s další karetní hrou, když hraju MTG?“ Ale dneska takovou hru jako když najdu!

Důvodem je, že jsem postupně přestal MTG hrát. Na modernu jsem byl párkrát a dostal jsem strašnej náklep, na standard jsem chodil, ale vzhledem k mý práci je prostě nad moje síly držet v tomhle formátu tempo. Řekl jsem si proto, že už budu chodit jenom na sealed turnaje, který mě doteď opravdu obrovsky baví. Ale vzhledem k tomu, že sealed se u nás prakticky hrajou jenom v rámci prewka nových edic, jdu si vlastně MTG zahrát třikrát do roka. Proto mě na Kickstarteru Siege Storm zaujala.

Hru vytvořili polští borci z Awaken Realms, což je zárukou minimálně toho, že se v kampani vyškrábou hodně vysoko a stretch goals bude nepočítaně. Taky že jo, z původních dvou 54-karetních balíčků pro dva hráče se hra nafoukla do krabice, do které by se vešla menší deskovka. O co v Siege Storm jde? Je to klasická LCG hra, které jde hlavně o svižné tempo a o kombení karet, co jsou v krabici. Žádné dokupování, žádné boostery, i když v Awaken Realms už se ozvali, že chystají nějaká rozšíření, mělo by však jít spíš o moduly měnící hratelnost než zasahující do skládání decků. Uvidíme. Na výběr jsou každopádně tři herní režimy: solo PvE, co-op PvE a PvP.

Základem takových her je samozřejmě odlišnost frakcí, resp. decků. Tady Siege Storm vypadá zajímavě. Na PvE jsou v základu frakce Seraphia (lidi/andělé) a Styxia (dark elfové říznutí nekromancií), díky stretch goals přibyly ještě frakce Ysra (ještěří lidé ovládající jedy) a Khung’lai (bojoví mniši). Pátým deckem je díky stretch goals frakce Gunslingers zaměřená na PvP režim, jde o pistolníky hozené do steampunku. Hra ovládá invazi (od toho název Siege Storm) tří armád: goblinů, jakýchsi trollích šamanů a nemrtvých. Backeři dostanou navíc armádu Undead Realm, což je spíš originální vložka pro zasmání, máte tam třeba nemrtvou Karkulku. Všechny frakce mají unikátní vizuál, který hodně připomíná nejnovější díly Heroes of Might and Magic. Barvami zase jasně odkazuje k MTG, lidi / andělé jsou bílí, goblini červení…

Nehrál jsem ani Hru o trůny ani Pána prstenů, další LCG hry, které u nás lokalizovala společnost Blackfire. Takže nemůžu srovnávat, ale už na první pohled mi Siege Storm princip obou her připomíná. Kdyžtak mě opravte, pokud jste na to už někde narazili, ale originalitu hry zde zajišťuje dvojrole potvor vyložených na bojiště: můžete s nimi aktivně hrát proti soupeři nebo je nechat v pasivní roli, čímž buffujou vás nebo debuffujou soupeře. Pravidla jako taková jsou jednoduchá a dají se pochopit za pár minut, hlavní lákadlo hry tkví v rozmanitosti frakcí a kombení decků. Aby to v Awaken Realms ještě víc podpořili, v rámci stretch goals dodali dalším balíkům několik speciálních karet přibalených samostatně.

Jestli s něčím nejsem v rámci prvních dojmů spokojený, tak s chaosem, který při vybalení nastal. Ačkoliv v kampani na Kickstarteru měl každý balík svou krabičku, nakonec jsou všechny jen zataveny do fólie v jedné přihrádce. Zmatek umocňoval i fakt, že Awaken Realms backerům vždycky přibalí něco z další chystané hry. Siege Storm obsahuje minci a karty k projektu Breaking News, což nevím co je, protože to zatím, jestli se nepletu, neoznámili, ale ty přibalené karty mají stejné obrázky(!!!) jako ty ze Siege Storm. Nechybělo moc a už bych je přimíchal do ostatních decků, jen vzadu mají logo chystané novinky, jinak jsou k nerozeznání. Nechápu, k čemu je takový dárek dobrý.

Jakmile jsem se ale zorientoval v té záplavě karet, vlastně už jsem byl jenom spokojený. Za 30 liber jsem dostal hru, která dvěma lidem vydrží opravdu na hodně dlouho. Já ji využiju tuplem jako náhradu za MTG. Jestli bude Siege Storm časem i v češtině, těžko říct. Lords of Hellas a This War of Mine už česky vyšly, překlad Nemesis se připravuje, takže Awaken Realms u nás se svými produkty evidentně bodují. Jenže. Když už u nás česky vychází právě Pán prstenů i Hra o trůny, k tomu připočtěme další LCG hry bez tak silných licencí a máme otázku jasnou: vejde se na český trh ještě jeden LCG titul? Uvidíme časem. V angličtině každopádně hra koupit jde. A mimochodem, Awaken Realms připravili i český překlad pravidel v pdf. Milé.

admin
written by: admin