První dojmy

Blood Rage: frenzy vikingové na konci světa

IMG_0603

Deskovka Blood Rage sice není úplně novinka, přesto si zaslouží, abychom se na ni spolu podívali. Jde totiž o další hru od společnosti CMON, která se dočkala české lokalizace. A na to já slyšim hodně. Hlavně na CMON, na lokalizaci už tolik ne.

Což nemyslím nijak zle, rozhodně nepatřím mezi ty rýpaly, kteří automaticky odsuzující překlady všeho, protože každý překlad může mít mezery a tudíž je rovnou odsouzen k…automatickému odsouzení. Spíš jde o to, že CMON má s výjimkou karetních her mou pozornost tak nějak automaticky, zatímco kdybych musel čekat na lokalizované verze, ne u všech titulů bych se dočkal.
Blood Rage ale v češtině vyšel a díky za to. Na trh jej přinesla spolčenost REXhry a pokud si pamatujete na můj článek o hře Hate, tak Blood Rage mi ji od prvního okamžitku, co jsem držel krabici v ruce (vlastně ještě dřív, od chvíle, kdy jsem si o ní četl na netu), až podezřele okatě připomínala.

Chvíli jsem přemýšlel, čím to může být, protože ty hry se navzájem nevykrádají, spíš sestersky doplňují (o tom později). A pak mi to došlo. Ony mají shodné vizuály. Artworky dělal Adrian Smith, grafiku Mathieu Harlaut a vedení výroby miniatur bylo svěřeno Miku McVeyovi. Tématicky jde o válčení kmenů, v Blood Rage hrajete za vikingy, v Hate za postapo kanibaly, takže tento stejný autorský tým pracoval i na téměř identickém zadání. Osobně s tím nemám problém, jediná škoda je, že pokud máte obě hry, ten wow efekt ze skvělého vizuálu bude jen při koupi první z ních. Ovšem vzhledem k tomu, že Hate je kickstarterová exklusivka a nešla normálně do prodeje, stejně se většině lidí do ruky dostane asi jenom Blood Rage. Která navíc vyšla jako první, Hate je loňská záležitost.

O čem Blood Rage je? Blíží se Ragnarök, konec světa. Až čtyři hráči se chopí každý jednoho kmene a na mapě se snaží pomocí boje a strategických přesunů vytřískat co nejvíc bodů, aby se se světem rozloučili jako ti nejsilnější válečníci. Konec světa se nedá advrátit, příchod Ragnaröku je zkrátka herní počítadlo času. Velmi mě pobavilo pravidlo, kdy nastanuvší Ragnarök ničí vždy jednu oblast za druhou a v zájmu hráčů je poslat své jednotky tam, kde to zrovna vybuchne, protože jsou za to další body. Zkrátka frenzy vikingové, když do pekla, tak na pořádné kobyle.

 

Další pravidlo, které mě zaujalo, je draftování karet. Známe dobře karetní mechaniku u těchto deskovek, každý hráč má své karty, kterými ovlivňuje dění ve hře. Většinou jde o specializované balíčky předpřipravené pro jednotlivé frakce nebo postavy, tady ale vznikají draftováním stejným způsobem, jako se draftuje například v Magic The Gathering, tedy výběrem karet z balíčků, které si hráči posílají mezi sebou. Drafty mám rád, tohle mě bude hodně bavit.

 

Důvod, proč mám rád hry od CMON, je jejich báječné technické provedení. O vizuálu už jsem mluvil, ale samotné figurky se drží standardu firmy – tedy rozhodně nadprůměr a po vybalení čtyř monster jsem se začal rovnou těšit, až si je nabarvím.
A teď v čem že se Blood Rage a Hate navzájem doplňují? Je to snadné. Hate je hra, která se zaměřuje primárně na boj, má v tom směru složité mechaniky na hranici wargamingu, zatímco kampaňová složka a obsazování mapy tam fungují spíš jako intermezzo mezi jednotlivými bitkami. Blood Rage to má obráceně. Soustředí se hlavně na strategii a dominanci na mapě, zatímco boj je zde zjednodušený až na kost. Jako člověk vlastíncí Hate i Blood Rage jsem navzdory dřívějším pochybnostem nyní přesvědčený, že využiju obě hry a pocit z nich bude rozdílný.

Tolik mé první dojmy po rozbalení hry a letmém prostudování pravidel a komponent. Recenze přijde časem, až si Blood Rage trochu osaháme v partě. Dost se na to těším. Ještě dodám, že REXHry lokalizovali do češtiny už tři rozšíření, já pokukuju minimálně po tom, co do hry přidává pátého hráče, protože to užiju určitě.

admin
written by: admin