Novinky

Harry Potter se vrací…alespoň jako deskovka

SLIDER_2_EDITION_AVAILABLE_ENG

Plným názvem Harry Potter Miniatures Adventure Game se dočká druhé edice. Předprodej je spuštěn od 16. července, ale něco tady nehraje…

Sotva jsem se o existenci deskovky dozvěděl, zastříhal jsem ušima. Tato hra v sobě kombinuje jednoduché deskovkové mechaniky s vypiplanou technickou úpravou figurkových her a nadchla mě už když společnost Knight Models oznámila její výrobu a přípravu kickstarterový kampaně. „To zas bude plastu“, říkal jsem si při představě, do jakých rozměrů měla hra potenciál nabobtnat přes stretch goals.

 

Smůla. Pár dní před startem Knight Models hru stáhli a rozhodli se to vydat bez asistence komunity. Stretch goals měli evidentně připraveno hodně, protože brzy po vydání základní krabice na trh dodali obrovské množství rozšíření. A já věděl, že tahle hra mě mine. Protože ty ceny byly naprosto mimo. Vyrovnaly se, ba dokonce překonávaly ceny modelů od Games Workshop, ačkoliv ani zdaleka nedosahovaly jejich kvalit ani nenabízely tu modelářskou nadhodnotu. Nebýt to značka Harry Potter, musela by se hra prodávat o třetinu levněji, aby v takovém provedení odpovídala standardu trhu. A to ještě s přivřenýma očima.

V Knight Models se podle mě chytili za nos, jinak si nedokážu představit, že necelý rok(!) po vydání hry nyní přichází s její druhou edicí. Navíc ve skutečnosti o novou edici nejde, protože jde jen o nové vydání základní krabice s pár vylepšními. Modely jsou z lepšího resinu, což teda zoufale potřebovaly, protože Knight Models s kvalitou materiálu jejich figurek bujujou už roky. Nově mají všechny figurky v krabici i žetony z kartonu, asi abyste si nechali ty figurky na výstavce a ošoupali si jen papírky. Zlepšila se kvalita materiálu ostatních komponent, od žetonů přes karty až po hrací desku. To je sice super, ale proč se to jmenuje druhá edice, když v hraní se takový pojem používá pro novou edici pravidel a ne facelift základní krabice?

 

Necelý rok po vydání je to podle mě jen a pouze marketingový trik. v Knight Games si přiznali chybu, uvědomili si, že takhle to měli začít dělat od začátku, jen to teď musí nějak šikovně prodat. A i když se nálepce jménem 2nd edition musím v duchu smát, pořád tý hře fandím. A pokukuju po ní, ne že ne, vím že má potenciál oslovit širší veřejnost než tradiční hráče figurkovek a podle toho může mít náležitý support, pokud se jí vytvoří komunita. I u nás. Jednou se třeba dočkáme turnaje, kam každý přijde se svým oblíbeným týmem kouzeníků nebo smrtijedů a pokusí se stát králem Bradavic. Ale do toho je ještě daleko. Nejdřív by to chtělo trochu ubrat na ceně.

admin
written by: admin