Na tahu

Začínáme s Dungeons & Dragons

dnd

Přiznám se, že samotného by mě takový článek nenapadl. Ale když na svůj FB postuju fotky z hraní naší Dungeons & Dragons družiny, pokaždý se někdo ozve, že by rád začal s kamarády hrát taky, ale neví jak. Tenhle text by vám měl usnadnit orientaci.

Dungeons & Dragons je takzvané pen and paper RPG, což je princip her, které stojí hlavně na imaginaci, vyprávění, improvizaci a sem tam hodu kostkou či zápisu do papíru. Velká část hry se odehrává ve vaší hlavě a hlavách ostatních hráčů, dohromady pak společně vytváříte děj. Jakýmsi režisérem hry je pán jeskyně, který v roli vypravěče vymýšlí dobrodružství, sune hru dopředu a ovládá všechno, na co ve hře jako postavy narazíte: jiné charaktery, potvory, vymýšlí, kde bude jaká past nebo poklad a tak dále.

Primárně kvůli tomu potřebujete dvě knihy: Player’s Handbook pro hráče a Dungeon Master’s Guide pro pána jeskyně. Většina hráčů si se svou knihou bohatě vystačí, pán jeskyně bude muset časem přidat mnohem víc. Primárně Monster Manual, což je kniha potvor s jejich pravidly i popisem, do jakých situací či na jak silnou družinu se hodí, aby šlo o vyrovnaný souboj. V druhé řadě pak bude pán jeskyně potřebovat kampaňové knihy. Samozřejmě pokud máte borce s velkou představivostí, tak ten si všechna dobrodružství může navrhnout sám a vystačí si se zmíněnými dvěma knihami.

Za sebe ale říkám, že moduly v podobě kampaňových knih jsou vynikající. Tematicky se dost liší, představují nové a unikátní hrozby pro vaše postavy i celý svět a hlavně (tedy alespoň pro mě) obrovským způsobem představují blíže nějaký prvek ze světa Forgotten Realms. Existují moduly, které vás provedou peklem, seznámí vás se složitou problematikou (ne)soužití obrů na Mečovém pobřeží nebo vás nechají užít si hromadu zábavy s draky a jejich uctívači. Společnost Wizards of the Coast, která nyní značku Dungeons & Dragons vyrábí, věnuje kampaňovým modulům opravdu vynikající péči a i když vydává zhruba dva do roka, pořád v sobě mají tolik obsahu, že stejně nestihnete jeden dohrát dřív, než vyjde další.

Moduly bych doporučil už družině pokročilých hráčů. Nejde ani tak o skill, jaký budete mít, ale o schopnost být sehraní a schopní se po několik měsíců na hraní scházet, mít na to chuť, vůli a trpělivost, vědět, že jako družina opravdu chcete hrát co nejvíc a co nejdéle, bez toho si moduly neužijete a nemá smysl je kupovat.

Druhý typ modulů je rozšíření pravidel. Knihy jako Xanathar’s Guide to Everything nebo Volo’s Guide to Monsters jsou soubory nových povolání, ras, příšer nebo kouzel, která fungují jako datadisk: některé prvky můžete přidat stávajícím postavám, jiné vám umožní založit si novou postavu a zkusit hrát úplně jinak, než to šlo podle základních pravidel. Tyto moduly do začátku vůbec nemusíte brát v potaz, ale věřte mi, jakmile hru dostanete do ruky, budete po nových možnostech uvedených v rozšířeních mlsně pokukovat.

Pro úplně nejzkušenější hráče (alespoň z mého pohledu) vychází ještě moduly zabíhající do jiných světů, ba dokonce v některých Wizardi propojují svět Dungeons & Dragons s jejich druhou značkou Magic The Gathering – v tomto případě vyšla jedna kniha a několik digitálních modulů v sérii Plane Shift. Můj názor je, že to je hezký nápad, jak hru zpestřit a zažít ji úplně jinak, ale za sebe si raději nejdřív projdu všechny kampaňové moduly odehrávající se ve Faerunu než se budu chtít vydat do dalších světů.

Pro začínající družinu je nejlepší volba koupě Starter Setu nebo nového Essentials Kitu, který v obchodech postupně Starter Set nahrazuje a nyní platí za startovní box. Ten stojí pár stovek a obsahuje všechno, co do začátku potřebujete: jednoduchý výcuc pravidel, snadnou příručku pro pána jeskyně, jak se naučit vést dobrodružství, předpřipravené postavy pro zorientování, jak funguje deník postavy a podobné drobnosti. Tyto začátečnické sety obsahují dobrodružství pro levely 1-5, můj názor je, že vás skvěle seznámí jak s pravidly, tak i se světem Forgotten Realms. Po dohrání tohoto setu máte dvě příjemné možnosti – buď pokračovat dál s předpřipravenými postavami, které můžete dál rozvíjet podle vašich představ nebo začít odznova přesně s takovými postavami, jaké se vám chce hrát, protože tou dobou už budete znát pravidla natolik, abyste poznali, jaký herní styl vám bude sedět nejvíc.

 

 

Nejdůležitější ze všeho je ale vaše družina. Tým lidí, se kterými budete hrát. Dungeons & Dragons je hra na opravdu dlouhou dobu, my už naši kampaň hrajeme pět let a postavy jsou okolo desáté úrovně, tedy přesně v půlce možnosti, kam se dají ještě rozvinout. Je potřeba, aby si toho byli všichni vědomi – když se budete scházet dvakrát měsíčně s tím, že jednou nepřijde jeden, podruhé další, potřetí z nějakého důvodu nemůže znovu první, moc si tu hru neužijete. A zásadní je taky postava pána jeskyně, který tu hru celou vede. Dá se to řešit tzv. one shoty, jednorázovým hraním, kdy se pánové jeskyně točí, na jeden večer si připraví dobrodružství jeden hráč, další večer vede hru někdo jiný a původní pán jeskyně hraje za svou postavu. V momentě, kdy se ale pustíte do delší kampaně nebo hraní podle modulu, je podle mě lepší, když celý tento úsek diriguje jeden hráč, který má tu knihu nastudovanou a ví, co družinu čeká, čím víc hráčů se točí, tím víc jich dopředu ví, co v kampani bude a vytrácí se moment překvapení.

Pokud bych to měl nějak shrnout, dejte dohromady partu lidí, kupte si Essentials Kit a během dvou tří víkendů ho projděte. Budete vědět, jak hra funguje, budete vědět, co koho baví hrát a kdo bude chtít dělat pána jeskyně a pak si řekněte, co dál. Ať už se rozhodnete postupovat hrou jakkoliv, vždycky bude hrát roli primárně to, abyste se sešli v ustáleném počtu a byli sehraní. V ten moment se můžete ve hře vydat kterýmkoliv směrem a užijete si ji maximálně.

admin
written by: admin