Novinky

Fireball: Hrát hry na hrdiny nikdy nebylo jednodušší

img-1

Česká firma Fireball Studios právě na Kickstarteru boduje s jejich aplikací na mobilní hraní RPG. Počáteční cíl splnili, takže se na jejich appku můžeme těšit. Článků o tomto projektu najdete na netu už několik, já se proto vydám trochu jinou cestou a zamyslím se nad smyslem samotné aplikace. 

Předem je třeba říct, že Fireball Studios patří všechna čest. Dostali nápad, dokázali ho dotáhnout, dát mu smysluplnou podobu a realizovat ho částečně jako start-up, částečně přes crowdfunding. Mám rád tyhle šťastné příběhy dobrých nápadů. Tak jako roste trh s mobilními aplikacemi, roste i prostředí pro všelijaké nerdoviny. Hraní dračáku už není zábava pro exoty, ale stává se součástí mainstreamu se všemi komerčními důsledky. Pokusů o propojení světa nerdovin a mobilů už byla celá řada, většinou to ale dopadlo buď anebo: buď vylezla nějaká podpůrná aplikace na házení kostek a ukládání deníků nebo naopak vyšla vyloženě mobilní hra s RPG prvky. Široké pole mezi těmito póly zůstávalo nezorané. Až přišel Fireball.

Aplikace má fungovat tak, jako fungují normální RPG družiny. Dáte dohromady partu lidí a hrajete. Vytvoříte si postavy, jeden se chopí role pána jeskyně a vzhůru za dobrodružstvím. O všechno ostatní už se postará jen Fireball, hráči nepotřebují ani papír a tužku, všechno bude v mobilu. Je to výtečný způsob, jak komplexnost RPG hraní zjednodušit tak, že se každému doslova vejde do kapsy. Staromilcům to asi stačit nebude, gatekeeperům z toho už teď možná praskají cévky, ale jinak to podle mě svůj smysl i potenciál má. Především začínající hráči si díky aplikaci můžou konečně osahat hru na hrdiny a pokud pro ně Fireball bude branou do světa RPG, jedině dobře.

Tím se dostávám k nejdůležitější roli, kterou podle mě aplikace bude mít. Když se obecně bavím s lidmi o hraní RPG, drtivá většina z nich mi říká, že by si to chtěli zahrát, ale nemají s kým. Není nic jednoduššího, než si to vyzkoušet přes aplikaci a pak pokračovat v hraní buď přes ni nebo to posunout na klasický level, kdy si nakoupíte knížky, dáte chladit piva, ostrouháte tužky, připravíte si kostky, pozvete kámoše a je to tady – máte družinu! Naprosto zásadní je ale podle mě možnost vyzkoušet si roli pána jeskyně. Nejčastější brzda hraní, na kterou zájemci naráží, je, že prostě nemají nikoho, kdo by chtěl dělat PJe. Buď si na to nikdo dostatečně nevěří, případně netuší, co má dělat, aby bavil sebe i ostatní. Dobrých PJů je málo, co si budeme říkat. To ale neznamená, že jde o nějakou elitní funkci, která není každému přána. Naopak, základy PJování snadno zvládne každý a vyzkoušet si to může tímhle způsobem, aniž by kohokoliv dalšího okrádal o čas. Už teď jsem přesvědčený, že až mi zase někdo bude vyprávět, jak by to chtěl zkusit, ale buď nemá s kým nebo si na to nevěří, řeknu mu, ať si to otestuje ve Fireballu a pak uvidí, co dál.

Velkým plusem je taky samotná komplexnost RPG hraní zmenšená do mobilní aplikace. Zastávám názor, že hraní online se nikdy nevyrovná hraní naživo. Ale někdy to prostě nejde, moje parta se potká jednou za dva měsíce a to jsme ještě rádi. Existují varianty, jak hrát online. Jsou tu platformy jako Roll20 nebo velmi promakaná Fantasy Grounds, kterou ovšem málokdo dokáže ovládnout tak, aby hraní přes ni působilo přirozeně a hlavně finanční náklady na FG se vyrovnají nákladům na standardní hraní, knihy pravidel či moduly se do digitální knihovny prodávají prakticky za stejnou cenu jako tištěné knihy. Pro hardcore hráče je to varianta skvělá, pro casual hráče ale drahá a komplikovaná. Právě pro ně bude Fireball ideální produkt.

Což mě mimochodem přivedlo k další myšlence, byť jde spíš o vedlejší souvislost. Používáme s naší partou při hraní aplikaci Syrinscape, to je databáze hudby a zvuků, které si vždycky pouštíme pro lepší atmosféru. Jenže Syrinscape se platí úplně stejně jako Fantasy Grounds, v plné verzi stojí 11 dolarů měsíčně, což je přes 3000 korun ročně. Fireball má podobný přehrávač hudby a zvuků jako součást celé aplikace. Pokud bude zvukový doprovod alespoň z poloviny tak dobrý jako Syrinscape, ale vyjde nesrovnatelně levněji, nevidím jediný důvod, proč bychom nemohli s mou družinou ze Syrinscape přejít právě na Fireball. Někomu to může připadat jako ptákovina, řešení malichernosti, ale tohle byla naopak jedna z prvních věcí, která mě při seznamování se s aplikací napadla.

Abych furt nechválil, projektu sice fandím, ale mám vůči němu své výhrady, které ze mě asi nedělají úplně cílovku. Zaprvé jsem si jistý, že moje družina po pěti letech kontinuálního tažení v Dungeons & Dragons na Fireball prostě nepřejde, naše společné hraní na chalupě u krbu nám nikdy žádná mobilní aplikace nenahradí. Problém mám i s vizuálem, který je na mě moc infantilní, ale to je samozřejmě jen můj osobní pohled na věc, když je člověk zmlsaný výtvarníky Wizards of the Coast, tak už mu máloco přijde podobně stylové. Není pochyb o tom, že zásadní pro aplikaci bude její obsah. Je super, že se autorský tým soustředí i na vytváření vlastních dobrodružství a kampaní, jako pán jeskyně velmi dobře znám ten rozdíl, když si celé dobrodružství musíte připravit od základů a když máte všechno připravené v nějakém modulu. Zejména začínající páni jeskyně podle mě předpřipravený obsah budou využívat často. Zásadní proto je, aby aplikace nabízela dlouhodobě nový obsah, jinak se může rychle ohrát. To je v tuto chvíli velká neznámá, kterou rozlouskne až přístup studia. Může se na to soustředit plně, může na to vyčlenit dva lidi, může se vrhnout do vývoje něčeho úplně nového. Teď bych věštil z křišťálové koule.

Pokud na sebe dokáže Fireball natáhnout i pokročilé hráče, bude podle mě důležité, aby implementoval i jiná RPG pravidla než open game license pravidla D&D, kterými teď disponuje. Pojetí celé aplikace mi totiž připadá jako báječný způsob, jak si můžou zkušenější hráči zahrát tzv. one shoty (jednorázová dobrodružství). Můžou si vyzkoušet jiné postavy, můžou si vyzkoušet jiné taktiky v boji, můžou dělat všelijaké hovadiny, které by si s postavami, co si hýčkají pět let, rozhodně v rámci pudu sebezáchovy nedovolili. A pokud by si mohli hráči touto cestou vyzkoušet i jiná pravidla než pátou edici D&D, řekněme třeba Shadowrun nebo Vampire: The Masquerade, dovedu si představit ten obrovský boom zájmu, který by taková aplikace vyvolala i mezi veterány her na hrdiny.

To jsou moje dojmy z aplikace Fireball. Fandím jí moc, jsem rád, že se něco takového chystá a jsem tuplem rád, že ten nápad dostali Češi. Kampaň na Kickstarteru stále běží, takže tvůrce můžete podpořit zde: https://www.kickstarter.com/projects/fireballrpg/fireball-role-playing-simplified-and-in-your-phone?ref=7gtoff. Nicméně platí, že se pohybuji stále jen v rovině teorie, první praxe přijde v létě, na kdy je naplánovaný early access. Jedno je jisté už teď: tvůrcí mají jasnou představu, co chtějí vyvořit a dostatečné schopnosti na to, aby to dokázali přesvědčivě i sebevědomě realizovat. Držím palce!

admin
written by: admin