Recenze

LEGO Stíhačka Y-Wing Odboje: nová klasika

IMG_2395

Je to tady, moje druhá recenze LEGO setu! Moc vám všem děkuju za feedback k prvnímu článku o lodi Razor Crest, byl pro mě poučný a pokusím se, abyste informace, které od LEGO recenzí čekáte, dostali už v tomhle textu. Bude o modelu, který se pod plným jménem uvádí jako Stíhačka Y-Wing Odboje, já nadále v textu až na výjimky budu používat obrat Y-Wing. 

Tuhle stavebnici jsem koupil sám sobě k Vánocům, u nás v rodině už to tak je, že mi LEGO nikdo jiný nedaruje. Chtěl jsem nějakou stíhačku, protože jsem na ty vesmírný lodě ze Star Wars zaměřený. Nejraději bych samozřejmě vzal A-Wing, který je nyní v Ultimate Collectors sérii. Je to podle mě nejhezčí stíhačka v současné nabídce Star Wars LEGA, ale cena okolo pěti tisíc je prostě, dokud se zase hudební scéna nerozjede, mimo moje možnosti. Investovat jsem mohl okolo dvou tisíc a chtěl jsem nějaký známý prototyp, což můj výběr prakticky zmenšilo na Y-Wing a Grievousovu stíhačku, protože Přepravní loď rytířů z Renu a Sithský TIE Fighter jsou sice hezké modely, ale na ty slavnější se nechytají. Jakkoliv miluju prequely a prodali byste mi prakticky cokoliv, co v nich lítá, nakonec jsem vybral Y-Wing, protože jsem šel zkrátka po větších rozměrech a obsahuje víc figurek. Oficiální stránka uvádí dokonce 6 postav, což je ale podle mě, pokud mi něco neuniklo, chyba. Grievousova stíhačka má zase Obi-Wana s Grievousem, takže to rozhodování bylo FAKT těžký, ale myslim si, že až za půl roku budu moct zase investovat dva litry do LEGA, koupím i tenhle set. Tak. Tolik k úvodu, proč jsem vybral Y-Wing, jehož doporučená cena je 1799,-.

Stavebnice obsahuje pět postav: Zorii Bliss, která s Y-Wingem ve filmu Vzestup Skywalkera létá, Poe Damerona, vojáka Prvního řádu, astromecha a D-O. Zorii Bliss se jako LEGO postavička objevila poprvé, krátce poté šla do prodeje i v sérii Microfighter. Poe Dameron s brašnou přes rameno a šátkem kolem krku je už osmá Poeova LEGO figurka. Obsahuje dvě varianty obličeje, úsměvavý a naštvaný Poe. Dlouho šlo o poslední figurku postavy vůbec, novější je až Poe ve svetru z adventního kalendáře. First Order Snowtrooper už se objevil v několika starších LEGO setech, v tomto má ovšem nově bílý plášť, což ve filmu odpovídá pěchotním jednotkám vysazeným na planetě Kijimi. Astromech tohoto tvaru se také v LEGO Star Wars představil poprvé a několik měsíců šlo o jediný model svého druhu, než přišel v polovině roku 2020 set Transportní loď Odboje, kde je stejný astromech v imperiální černé barvě. No a roztomile prťavá figurka D-O se objevuje ještě ve stavebnicích Millenium Falcon (nad kterou teda slintám taky) a ve zvětšené verzi ze stejné řady jako je Yoda nebo The Child.

 

A teď k samotnému modelu. Na svou cenu je Y-Wing překvapivě velký, na šířku má 21 a na délku 44 cm, což už si na polici řekne o trochu místa. Nejde o složitou stavebnici, hotovou jsem ji měl za dopoledne a pokud nepočítám lehce nemehlovské ruce při spojování turbínových tyčí, skládalo se mi to bez problémů až lehce. Při skládání Razor Crestu jsem si stěžoval na nálepky, teď už jsem s nimi neměl nejmenší problém. Model má i několik funkčních vychytávek, například bombardovací zásobník vyřešený tak, že točením růžice mezi turbínami otáčíte zásobníkem s bombami a ty pak padají z modelu dolů, nechybí ani pružinové vystřelovače laserů. Podvozek Y-Wingu je řešený odklápěcími nožkami. Model působí křehce, uchycení turbín rozhodně není tak bytelné jako u Razor Crestu, přesto si myslím, že pokud něco při hraní si s modelem odpadne, budou to jen ty odklápěcí nožky, které se dají snadno nasadit zpátky.

Samozřejmě, že otázka nejdůležitější zní: co je na tomto modelu Y-Wingu vlastně nového? Nejprve trocha teorie. Zorii Bliss lítá v Y-Wingu typu BTA-NR2. Jde o novější řadu Y-Wingů, které se v galaxii začaly vyrábět po pádu Impéria a sloužily ve flotile Nové republiky. Od rebelských Y-Wingů tybu BTL-A4 se lišily především jinak řešeným kokpitem. Zatímco rebelské Y-Wingy měly kokpit pro pilota a střelce obsluhujícího dělo umístěné na střeše, Y-Wingy Nové republiky už místo střelce měly do kokpitu přímo zabudovanou automatickou dělovou věž. Abych rozdíl ilustroval, tady máte fotku s plastovým modelem od Fine Molds (já vim, ještě jsem ho nenabarvil).

Společnost LEGO vydala už řadu jiných Y-Wing setů, ke stíhačce Odboje má nejblíž jednoznačně Y-Wing Starfighter z roku 2017 (číslo 75172). Rozměrově je to prakticky stejný model (jen o 3 cm kratší), identické jsou i další části jako uchycení turbín nebo dok pro astromecha. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že Y-Wing z roku 2017 je o dost těžkopádnější, což je dáno hlavně tím, že tehdy na kokpit ještě nebyly použity hladké dílky. Tady je pro srovnání fotka modelu přímo z webu LEGO.

Stíhačka Y-Wing Odboje je tak podle mého názoru výrazným pokrokem v řadě Y-Wingů, které LEGO vyrábělo a vyrábí. Nejde jen o decentní facelift, je to model na první pohled aerodynamičtější, s několika fuknčními prvky včetně vtipně řešeného bombardování a tradičně s pár figurkami, které jinde nenajdete. A hlavně na polici díky svým rozměrům působí dráž, než kolik v reálu stojí. Já jsem spokojený, ba dokonce jsem za své peníze dostal o něco víc, než jsem čekal (a i tak jsem čekal dost).

 

Poznámka pod čarou: Čas od času LEGO ze své produktové řady nějaké modely stahuje a protočí je za jiné. Po nějaké době tento osud čeká i Tantive IV, podle mě jeden z nejhezčích setů, které se aktuálně dají sehnat. Protože stojí stejně jako UCS A-Wing, z důvodu výše zmíněného je pro mě tenhle set samozřejmě ze hry, ale třeba se mezi vámi najdou sběratelé, kteří tuhle ikonickou loď stihnou na českých eshopech koupit. Pak už bude jenom na e-bayi za hrozný pálky, známe to. Ještě přihodím dvě fotky z procesu skládání.

admin
written by: admin