Recenze

Potíže na planetě Tatooine: Mando v beskaru je tady!

IMG_2435

První epizoda druhé série Mandaloriana byl tak obří fanservis, že jsem celou dobu dojatě vzdychal a z poslední scény se mi srolovaly ponožky, jak říkává můj kamarád Adam. A právě k této epizodě se tematicky vrací jeden z prvních LEGO Star Wars setů pro rok 2021, který dostal název Potíže na planetě Tatooine

Celý set se točí okolo momentu, kdy Mandalorian navštívil tábor Tuskenů a společně řešili, jak porazí krayt dragona (existuje pro to vůbec český překlad? Krayt drak?). V seriálu byl ještě Cobb Vanth, který se postaral o roztržku u táborového ohně, v tomto setu bohužel chybí. Vzhledem k jeho oblibě u fanoušků, resp. k rozněžnění z jeho speederu vyrobeného z turbíny Anakinova kluzáku, bych se vůbec nedivil, kdyby si Cobba v LEGO nechávali v rezervě pro nějaký větší set. Nechybí však Baby Yoda (já vim, jmenuje se Grogu), takže se pojďme rovnou podívat blíže na figurky.

Hlavním tahákem této stavebnice je bezpochyby nový model Mandaloriana, který se konečně dočkal verze v brnění z beskaru, mandalorianské ocele, kterou nepronikne ani světelný meč. Už v článku o Razor Crestu jsem si vzdychal, jak by se mi líbilo mít Mandovu figurku v beskaru a vida, konečně je tady! Schválně jsem vyfotil obě verze vedle sebe, abyste si mohli figurky srovnat, fotku přikládám níž. Mandaloriana všude logicky doprovází Baby Yoda, který se tak objevuje v LEGO stavebnicích už potřetí, najdete ho ještě v Razor Crestu a v modelu The Child, kde si můžete z kostek postavit jeho vlastní sošku. Figurka je to drobounká, ale absolutně kouzelná, pořád bych na ni dělal ňuňu! Poslední postavičkou je Tusken ve verzi s vylisovanou maskou a řemenem přes rameno. Jde o třetí verzi Tuskenů, jakou LEGO vyrábí, první měla masku jen tak natištěnou na standardním dílku používáném na hlavičky figurek a druhá je prakticky identická s tou, co je v této krabici, jen má řemeny křížem přes obě ramena.  Tak jako v případě Baby Yody se i aktuální Tusken objevil už ve dvou stavebnicích dříve, a sice v Obi-Wanově chýši a v Microfighters sérii s Banthou a Skyhopperem.

Protože jsem holt fanda všech strojů, co ve Star Wars lítají vzduchem a vesmírem nebo jezdí (či kráčí) po zemi, neodpustím si zase malou geekovskou přednášku o tom, jak se to má ve Star Wars se speedery. Tyto létající motorky se proslavily ve filmu Return of the Jedi, kde na nich jezdili scout troopeři a následně se tyto stroje objevily v řadě variant jak v dalších filmech, tak seriálech. Jde o prototyp 74-Z rozpoznatelný minimálním plátováním (naháč, řekli by motorkáři), na kterém sedí pilot stejně jako na závodní motorce v poloze, kdy má hlavu vepředu a nohy opřené v pedálech jsou až vzadu. Ovšem pozor, Mandaloriané používali svou vlastní verzi speederů třídy Balutar, která má výrazné plátování a usazení pilota je podobné cestovním motorkám, kdy jsou pedály vepředu a pilot má do nich nohy opřené s rovnými zády. Shodou okolností má LEGO novou variantu tohoto speederu zrovna taktéž v nabídce, objevuje se v malém setu Bitevní balíček Mandalorianů. Hlavní hrdina našeho seriálu jezdí, resp. létá na speederu typu Zephyr-J, který je kombinací obou zmíněných. Ze 74-Z si bere lehkou konstrukci, z Balutaru zase usazení pilota s nohami vepředu. Nově jsme v seriálu mohli u tohoto typu speederu vidět i sedadlo se zapřením zad a zadní prostor pro zavazadla, čímž Zephyr-J připomíná opět cestovní motorky. Speeder v tomto LEGO setu je navržený tak, aby právě tyto rozdíly zdůraznil, kromě zavazadla je tu dokonce i brašna, ve které se na speederu vozil Grogu.

Tím jsme si rozebrali tu část stavebnice, která obsahuje ikonické prvky ze seriálu nebo Star Wars lore, zbytek už je spíš situační záležitost vázaná k jedné konkrétní scéně. Na hraní je ovšem navržená chytře, kromě toho, že balista obsahuje funkční odpalovač střel, se dá vyblbnout i se stanem Tuskenů: mně se líbí v sevřené variantě, ale dá se roztáhnout do stran a může se mu zvednout střecha, což výrazněji otevírá táborový prostor.

Kdybych to měl nějak shrnout, je jasné, že za 769,- nelze čekat nějaké velké kejkle a je znát, že set je se svými 276 kostkami navržený spíš pro menší stavitele. Jenže obsahuje pár věcí, kterými podle mě rozhodně zaujme i zkušené sběratele. Zaprvé je tu Mando v beskarovém brnění, tady není o čem se bavit, protože v tuto chvíli se nedá koupit v jiném setu. Zároveň jsou Potíže na planetě Tatooine v tuto chvíli nejlevnějším setem obsahujícím figurku Baby Yody aka The Child aka Grogu. Už to jsou dva důvody, kvůli kterým sběratelé nejspíš zastřihají ušima, k tomu si přidejte první LEGO model speederu Zephyr-J a roztomile malý tábor Tuskenů a vyjde vám z toho set, který za svou cenu podle mě vůbec nenabízí málo. Kdyby stál o pár stovek víc a byl by v něm i Cobb Vanth se svým speederem, bylo by to dokonalý, ale nemůžu chtít všechno, že jo.

Děkuji společnosti LEGO za zaslání!

admin
written by: admin