Recenze

Dameronův X-wing v novém kabátě: láska na první pohled

IMG_3024

Jestli mě něco na nové trilogii Star Wars zklamalo, byl to nedostatek nové vesmírné techniky, což bylo znát hlavně na sedmičce recyklující staré x-wingy a tie fightery. Přesto došlo k něčemu, čemu se u karosérií aut říká facelift, a u x-wingu spočíval ve změně čtyř turbín na půlkruhové, které v klidovém stavu křídel vytvoří dva masivní válce. Byl to detail, ale strašně se mi líbil a u stavebnice LEGO vydávané pod plným názvem Stíhačka X-wing Poe Damerona (#75273) už jsem si ten detail při stavění a výsledném dokončení modelu přímo zamiloval. 

Nejprve ale trocha teorie ze světa Star Wars. Poe Dameron lítal ve stíhačce X-wing typu T-70. To byl nástupce strojů T-65B, které známe z původní trilogie a ve kterých lítali třeba Luke Skywalker nebo Wedge Antilles. Po pádu Impéria se T-70 staly páteřními stroji letectva Nové republiky, dokud je nenahradily ještě modernější T-85 (ty jsme mohli vidět v seriálu Star Wars: Resistance). S nástupem nejmodernějších strojů Nová republika starší T-70 vyřadila, a právě tudy si stíhačky našly cestu do flotily Odboje, který začal zbrojit na boj s Prvním řádem. A kde působil i Poe Dameron. Nejprve lítal v T-70 černé barvy, kterému přezdíval Black One. Ten byl ale zničen v osmé epizodě při explozi v hangáru křižníku Raddus. Ve filmu Vzestup Skywalkera tak Dameron lítá už v T-70 s oranžovo-bílým nátěrem – a právě tenhle kousek obsahuje LEGO, na které se dnes podíváme.

Zprvu jsem si tenhle set koupil hlavně proto, aby na výstavce doplnil další stíhačku z deváté epizody, Y-wing Odboje. O víc mi nešlo, chtěl jsem to mít zkrátka takhle vystavené hezky do páru. Během skládání jsem si ale model vyloženě zamiloval. Může za to několik prvků: zaprvé vtipně vyřešené rozevírání křídel. Jsou k sobě připevněna gumičkami a skrz páčku a mechaniku schovanou uvnitř těla stíhačky je můžete rozevírat snadno palcem, sevřou se samy. Je to chytře využitý prostor, který by jinak v tom modelu ležel ladem. Druhá věc, která mě přímo nadchla, je zařazení velkého množství hladkých zaoblených kostiček, díky kterým se zaoblí celý drak (chvilku jsem kvůli tomuhle textu hledal, jak se v letectví říká karoserii…je to drak!). Model díky tomu nepůsobí tak kostrbatě a těžkopádně, je elegantnější, což, pokud si takový kousek kupujete hlavně na výstavku jako já, prostě oceníte moc.

V současné době má LEGO v nabídce ještě jeden X-wing, a sice již zmíněný T-65B Luka Skywalkera. Je to samozřejmě jenom můj názor, ale domnívám se, že právě to zaoblení a důraz na detail draka jsou důvodem, proč Dameronova stíhačka stojí dvakrát tolik (na stránkách LEGO je za 2799,-). Rozměrově je od sebe totiž dělí jenom pár centimetrů, zatímco kostek obsahuje Dameronův set o 287 víc (celkem 761), a ty necelé tři stovky dílků padly právě na detaily trupu, křídel a v menší míře i na propracovanější mechaniku jejich rozevírání. Mimochodem, tímto směrem nakonec putuje moje jediná výtka: křídla se rozevírají špatně, do bojové polohy se rozevře spodní pár, zatímco horní zůstane prakticky ve vodorovné poloze, zvedne se jen o pár milimetrů a pak už je tlak gumičky silnější než mechanika rozevírání. Možná jsem to jenom špatně sestavil. Každopádně na výstavce v knihovně mi to vůbec nevadí, protože tam X-wing odpočívá hezky se staženými křidly a už tak zůstane.

 

Co se figurek týče, máme tu čtyři a z toho rovnou tři jsou exkluzivně jen v tomto setu. R2-D2 se objevil už jinde, ale nově tu je figurka bojovnice Jannah, rytíře z Renu, jehož jméno ve filmu sice nezazní, ale v kánonu je a jmenuje se Vicrul, a poslední do party je Poe Dameron ve variantě s kombinézou, můžete si vybrat, zda mu nasadíte helmu či háro. Pro sběratele LEGO figurek tak tento set z hlediska exkluzivity nabízí hodně zajímavý materiál. Mimochodem, i zde se najde možná srovnání, proč Dameronův X-wing stojí dvakrát víc než Lukův. Luke Skywalker má totiž průhledný oční kryt namalovaný přímo na obličejovém dílu figurky, zatímco Poe Dameron má kryt z průhledného plastu zasazený do helmy. Je to sice detail, ale protože jsem se s kamarádem dohadoval několik dní, v čem se od sebe vlastně ty dva sety tolik liší, nemůžu tady ten detail samozřejmě nezmínit.

Stíhačka X-wing Poe Damerona je krásný set. Už z fotek mi bylo jasné, že se bude vedle Zoriina Y-wingu hezky vyjímat, ale teprve během stavění jsem si všiml několika detailů, které odhalíte skutečně až v dlaních. Je to zejména ten důraz na detailnější konstrukci stroje, ale chytře je vyřešená třeba i špice, která má sice velmi ostrý úhel, ale na poměry pravoúhého LEGA vlastně technicky zapadne do těla modelu nečekaně přirozeně. Když k tomu přičtete tři exkluzivní figurky, máte ve výsledku krásnou stavebnici, která už mi samozřejmě trůní v knihovně a nemůžu na ní nechat oči.

Jedna informace na závěr: před pár dny LEGO představilo Star Wars sety na druhé pololetí. Jsou to moc hezké kousky navázané hlavně na druhou řadu seriálu Mandalorian, což samozřejmě miluju totálně nejvíc. A protože už víme, že se 15. – 17. října bude konat v Praze Comic Con, kde bude mít LEGO svůj program, dá se čekat, že si tam budeme moct tyto sety očíhnout na vlastní oči. Já se těšim!

admin
written by: admin