Recenze

LEGO Imperial Probe Droid: křehký, ale krásný

IMG_3060

Že LEGO vyrábí modely pro stavitele 18+, to je známá věc. Konečně se mi ale do ruky dostal první v tomto ratingu, takže jsem byl samozřejmě zvědavý, v čem ta náročnost spočívá. A kromě toho je to Star Wars LEGO, což miluju samozřejmě automaticky. Tak se na tu krásu pojďme podívat.

Nejprve trocha teorie. Imperial Probe Droid je obecně známý název (tak stroj také označí Leia v páté epizodě), v kánonu se přesněji uvádí Viper Probe Droid. Je to ale jenom detail, který nehraje roli, ve filmech se probe droidů objeví tak málo, že nám nějaká přesnější označení můžou být volná, důraz je na to kladen až v Expanded universe. Tyto průzkumné droidy používalo na sondáž Impérium, které v rámci projektu Swarm vypustilo tisíce těchto strojů kvůli pátrání po skryté povstalecké základně. Několik droidů přistálo na planetě Hoth…a zbytek už znáte z filmu Impérium vrací úder.

Už při otevření krabice je jasné, proč je set 18+. Tolik malých součástek, které se preventivně do dětských setů skoro nedávají kvůli nebezpečí vdechnutí, jsem v jedné krabici ještě neviděl. U LEGO Imperial Probe Droid (#75306) je důraz kladený hlavně na detail, nikoliv efektivitu pro hraní. Velké kostky tvoří tělo droida, zatímco ty menší slouží k mechanickým ramenům a detailům na plášti, tedy řadě optických čoček, čidel a radarových snímačů. I průvodní slovo kreativního ředitele Star Wars sekce firmy LEGO, Jense Kronvolda Frederiksena na začátku návodu dává tušit, že tenhle set je pro dospělé. Při čtení Frederiksenových slov máte totiž pocit, jako kdyby si povídali dva nostalgičtí fanoušci odkojení původní trilogií Star Wars.

Při odhalení tohoto setu několik měsíců zpátky jsem se divil dvěma krokům, kdy si LEGO vyložilo design trochu po svém. Droida vyrábí ve světlejším odstínu, než se objevil ve filmu, a tělo neopisuje pravidelný kruh, ale kvůli komponentům pro úchyt ramen je základna do nenápadného čtverce s velmi zaoblenými rohy. Ale ono to vůbec nevadí, i tak jsem na tom po složení mohl oči nechat. A pozor, kvůli tomu světlému odstínu jsem si dělal nějakou rešerši a zjistil jsem, že Viper probe droidi se skutečně objevovaly v šedé barvě.

Stavba setu mi zabrala cca dvě a půl hodiny. Zatímco sněhová základna a tělo droida šly rychle, u ramen už to byla piplačka. Vemte si, že rameno o délce zhruba deseti centimetrů používá dvacet dílků. Malých, křehkých, jejich napojování je třeba dělat s citem a fakt doporučuju tady dvakrát koukat do návodu a jednou cvakat. Ale výsledek je báječný, ramena se hýbou jak si je nastavíte a můžou se ještě otáčet v širokých úhlech v místech, kde jsou připevněná k tělu. Samozřejmostí je hlava otočná ve 360 stupních. Nevím, kolik těchto LEGO setů se v Česku zatím prodalo, ale velice bych se divil, kdyby dva z nich byly složené ve stejné poloze.

Když jsem u těch ramen, tady příchází má jediná výtka. V krabici je šest očíslovaných pytlíků a dva malé, neočíslované s malými mechanickými dílky. Jenže v návodu bohužel není zachycený moment, kdy přijdou na řadu dílky z neočíslovaných pytlíků. A tak se stalo, že když jsem skládání modelu streamoval na mém Twitchi, jako mamlas jsem několik minut (které jsou v přímém přenosu fakt nekonečné) hledal jeden jediný dílek mezi ostatními z momentálně rozestavěného pytlíku, než mi došlo, že hledaná součástka se nachází v úplně jiném, dosud neotevřeném sáčku. Bylo to matoucí, vás už se to ale díky této recenzi týkat nebude, protože jste se právě dozvěděli, že v návodu u kroku 89 přichází čas otevřít neoznačený pytlík.

Jakmile jsem ale pochopil problém s neoznačenými sáčky, pak už to šlo jako po másle a výsledek je báječný. Bez přehánění, ten model je nádherný a v reálu vypadá ještě lépe než na fotce. Je to doslova výstavní kousek, na hraní to sice není, na to je droid příliš křehký a při nastavování ramen do jiné polohy vám snadno zůstanou v ruce. Ale vykoukal bych do něj díru, jak roztomilý LEGO Imperial Probe Droid je a vystavený na knihovně v obýváku vypadá moc hezky. Ostatně, od toho vystavování tahle řada, kde doteď vycházely helmy a blíží se Vaderova meditační komora, je primárně a LEGO v tomto směru podle mě odvádí skvělou práci. Co vám budu povídat, LEGO Imperial Probe Droid je roztomilý a už se těším, až ho budou obdivovat návštěvy, co dorazí zase na nějaké deskovky nebo dračák.

Ještě dodám, že LEGO nedávno představilo Star Wars sety chystané na druhé pololetí, a to včetně zmíněné Vaderovy komory. Vzhledem k tomu, že LEGO bude mít svůj program na přažském Comic-Conu konaném ve dnech 15.-17. října, dá se čekat, že si tam budeme moct nejen tyto sety očíhnout na vlastní oči. A bezpochyby tam bude mít LEGO mnohem nabitější program.

 

admin
written by: admin