Recenze

Recenze: LEGO Darth Vader a jeho meditační komora

IMG_3908

Po delší době vítejte u další recenze! Dneska si dáme LEGO set ze série Star Wars. Jmenuje se Darth Vader a jeho meditační komora. 

Společnost LEGO tento set představila vloni a patří do jejich řady pro dospělé. Nic lechtivého si pod tím nepředstavujte, 18+ a unifikovaný černý design krabice patří stavebnicím určeným primárně na výstavku, nikoliv na hraní. Firma má na webu pro tyto sety vlastní kategorii a najdete tam řadu báječných kousků, mně se nejvíc líbí Koloseum, protože mám prostě rád antiku, ale najdete tam řadu dalších zajímavých kousků od fotbalových stadionů přes modely aut po psací stroj.

Vaderova meditační komora má číslo 75296 a doporučená cena je 1849 Kč. Z 663 kostek vznikne malý, ale hezký model komory známé z filmu Impérium vrací úder a zachycuje scénu, ve které musí generál Veers protrpět audienci u lorda Vadera. Figurka Darth Vadera má plášť a potištěné ruce, jde tedy o model, který se objevil už v setu Bespin Duel. Ten už není v prodeji a prodává se proto za přemrštěnou cenu, v době psaní tohoto článku je duel na Aukru za sedm a půl tisíce. Vaderova komora je tak pro sběratele figurek rozhodně schůdnější varianta. Generál Maxmillian Veers se v této podobě, tedy v uniformě a s důstojnickou čapkou objevuje vůbec poprvé, ve starších setech je několik variant s helmou.

Vaderova komora samotná se skládá z několika částí. Podstavec tvoří plošina a schůdky, na ni je připevněná spodní část komory. Horní část je zavěšená na nastavitelném rameni. Můžete si zvolit, jak vysoko má být horní část zavěšená a kromě toho se dají podobně jako květy rozevírat jednotlivé stěny uchycené na kloubech. Komoru tak tedy můžete uzavřít, ale upřímně nevím, proč bych to dělal. Součástí setu je totiž i obrazovka, ze které admirál Ozzel a kapitán Piett informují Vadera o svém neúspěchu během útoku na základnu Echo na planetě Hoth. Je to ten moment, kdy Vader na dálku Ozzela zaškrtí a Pietta povýší. Za tímto účelem je LEGO komora navržená tak, abyste mohli Vadera posadit do křesla, takže se otáčením může dívat na obrazovku nebo na přicházejícího Veerse. Je to detail, ale skvěle prohlubuje zachycení slavné scény. A důvod, proč já osobně mám komoru zvednutou a otevřenou.

Skládání komory patří rozhodně do rukou pokročilejším stavitelům. Malé dílky v kombinaci s citlivými klouby chtějí už trochu té pečlivosti a jemnějšího zacházení. Důvod, proč považuji set hlavně na výstavku a ne na hraní, je křehkost. Při manipulaci se složenou komorou se horní čast začne kývat a i když je díky dílkům ze série Technic uchycená bezpečně, při silnějším tlaku se může rameno odlomit a je potřeba je zase přicvaknout. Což ale není nic, co by stavitelé pokročilejších setů neznali a zmiňuju to tady hlavně pro rodiče, kteří uvažují nad pořízením stavebnice pro menší děti. Těm bych v této cenové relaci doporučil spíš Mandaloriánskou stíhačku nebo Raketoplán impéria.

Já mám LEGO hlavně na výstavku, takže pro mě je meditační komora krásným přírůstkem do sbírky. Polohovatelnost setu umožňuje přetvořit si scénu podle vaší představy a věřte mi, že stavebnici a její význam pozná okamžitě každý nerd. Vyzkoušeno na mé partě kamarádů, kteří u mě minulý víkend byli zahrát si Dungeons & Dragons a Vaderovu meditační komoru vystavenou v obýváku nemohli samozřejmě přehlédnout:-)

Závěrem ještě doplním informaci, že i na letošním Comic Conu Prague bude mít LEGO svou prezentaci. Co tam uvidíme, to bude překvápko, ale já se půjdu mrknout. Uvidíme se tam 22. – 24. dubna!

admin
written by: admin